ZabÄ›hnout maraton je splnÄ›nà snu nehledÄ› na Äas a umÃstÄ›nÃ. Zvládnout 42 km dlouhou trasu nenà žádná procházka růžovým sadem. Sice nemusÃme být profesionálnÃmi závodnÃky, ale pokud chceme bÄ›h dokonÄit, mÄ›li bychom se důslednÄ› vÄ›novat pÅ™ÃpravÄ›.
1.     Vytvořme si tréninkový plán
Abychom vůbec zvážili, zda se pustit do maratonských tréninků, mÄ›li bychom být schopni ubÄ›hnout 30 minut v kuse bez pÅ™estávky. ZhodnoÅ¥me své momentálnà schopnosti a podle nich pak naplánujme, jak a kdy chceme zlepÅ¡ovat naÅ¡i kondici. Nechme si na pÅ™Ãpravu alespoň 20 týdnů, než se zúÄastnÃme závodu.
2.     Týdně si naordinujme alespoň jeden dlouhý běh
Na zaÄátku bychom mÄ›li ubÄ›hnout aspoň 15 kilometrů. Každý týden bychom mÄ›li pÅ™idat. Po pÄ›ti mÄ›sÃcÃch bychom se mÄ›li dostat na 35 kilometrů, které nás pÅ™ipravà na potÅ™ebnou zátěž. Pevná vůle je klÃÄová, je tÅ™eba žádný týden nevynechat.
3.     Vložme do tréninku i sprinty
Alespoň dva bÄ›hy na krátké tratÄ› týdnÄ› nám zlepÅ¡Ã kardiovaskulárnà systém. MÄ›li bychom se u nich pořádnÄ› zapotit a rozhodnÄ› nebýt schopni si pÅ™i nich povÃdat. Můžeme využÃt běžecké pásy v posilovnách, kde si ohlÃdáme naÅ¡i tepovou frekvenci, tempo bÄ›hu i Äas. Dostat bychom se mÄ›li na 13 km za hodinu.
4.     Zapojujme i jiné Äásti tÄ›la
PÅ™i pÅ™ÃliÅ¡ném bÄ›hánà se můžeme pÅ™etrénovat. Je potÅ™eba vybudovat si výdrž a posÃlit i hornà polovinu tÄ›la. Jeden den týdnÄ› bychom mÄ›li vÄ›novat jinému druhu cviÄenÃ. DobÅ™e posloužà napÅ™Ãklad jóga. Pokud nám pÅ™ijde pÅ™ÃliÅ¡ zženÅ¡tilá, můžeme zaÄÃt tÅ™eba se vzpÃránÃm.
5.     Berme naÅ¡i pÅ™Ãpravu vážnÄ›
BÄ›hy na dlouhou vzdálenost suplujà skuteÄný maraton. Pokud vynecháme den nebo dva naplánovaného tréninku, dejme pÅ™ednost tÄ›mto bÄ›hům pÅ™ed sprinty nebo cviÄenÃm. PÅ™i intenzivnà námaze bychom mÄ›li pÃt dostatek tekutin. Poslednà dlouhý bÄ›h bychom mÄ›li absolvovat týden pÅ™ed samotným maratonem. NaÅ¡e tÄ›lo tak bude mÃt Äas řádnÄ› se zregenerovat.