Dá se vůbec nějakým způsobem připravovat na havarijní situace? Když totiž nějaká vypukne, je to vždy bez ohlášení a ten moment překvapení tu vždy sehraje jistou roli. Ovšem některé zásady si můžete zapamatovat a pak se podle nich budete řídit. Například ve chvíli, kdy v domě uniká voda a je zapotřebí rychlý instalatérský zásah.
Nezouvejte se a vypněte proud – velkou chybou by bylo po příchodu do bytu vyzout boty a začít likvidovat následky nehody. Jakmile totiž přijdete do kontaktu s vodou bosou nohou nebo dlaní, může vás zasáhnout elektrický proud, jestliže voda pronikne do elektroinstalace. Jakmile vypnete hlavní jistič, uzavřete hlavní uzávěr vody a teprve pak můžete podnikat další kroky.
Telefon na instalatéry – prozíraví lidé si zjistí kontakt na instalatérskou firmu v předstihu, ještě v době, kdy žádná havárie nehrozí, a je klid. Toto má svůj platný význam, protože bez elektrického proudu vám nepoběží Internet (router) a museli byste hledat instalatéry na mobilním telefonu a tam je to méně přehledné, než na počítači. Vyhledáváním kontaktu až při výskytu havarijní situace se také zdržujete, namísto aby se již problém začal řešit. Pokud máte kontakt na havarijní službu zjištěný předem, jen zvednete telefon, přivoláte havarijní službu, ta obvykle do hodiny dorazí a mezitím stačíte odsunout nábytek a vytřete podlahy, pokud je to nutné.
Omítku nechte na svém místě – někteří lidé ve snaze urychlit proces vyhledávání úniku vody začnou zmateně oklepávat omítku, ale toto si opravdu odpusťte, protože tímto způsobem se to dnes neprovádí. Instalatéři vyhledávají místo závady moderními metodami pomocí formovacího plynu nebo akustické tyče Hykron. Obejde se to tedy bez jakékoli destrukce, což vás možná i překvapí. Nakonec zjistíte že i takovéto zpočátku děsivé scénáře mohou dopadnout dobře a probíhat v poklidu.