Kovář je především umělec, je to povolání, v němž se snoubí fyzická dovednost, síla a manuální zručnost s uměleckým náhledem a intuicí. Rozhodně nejde o práci, kterou předváděl Charlie Chaplin ve své němé grotesce s dotahováním šroubů na lince běžícího pásu. Ruční kovářská práce vyžaduje cit pro prostorové vjemy, uspořádání vzorů a motivů a jejich nasazení v místě, které musí být zároveň dostatečně pevné a soudržné. Každý nedovede toto vše skloubit v jeden celek, proto jsou kováři stále ceněni pro své jedinečné vlastnosti a také vrozenou skromnost. Ono to tak v životě chodí – kdo něco umí a zná, drží se spíše v pozadí, protože ví, že ví, a také ví, že toho mnoho ještě neví, zatímco o pyšném a hloupém jedinci se díky jeho vychloubání dozví každý.
Chcete-li oslovit uměleckého kováře, stačí naznačit váš požadavek a záhy se dozvíte vaše reálné možnosti. Kupříkladu jak vytvořit kovanou bránu, a zda se hodí do vaší zahrady či nikoli, zda by bylo lepší využít kované prvky u oplocení v kombinaci s betonovým či kamenným soklem, jak by vypadaly kované mříže na oknech, kování na vratech a okenicích, kryt kopané studny, stylové venkovní svítidlo, masivní svícny, ozdobné květináče a další výrobky z bohatého sortimentu kovovýroby v Praze https://artsmith.cz/kovarstvi/.
Kovářství je řemeslo velmi svérázné, a až půjdete kováře osobně navštívit, požádejte jej, zda byste mohli nahlédnout i do jeho tvůrčího zázemí, většinou jsou to prostory velmi exotické a pro toho, kdo kování nikdy neokusil, mnohdy nepochopitelné. Je to ale řemeslo, jako každé jiné, pokud se dělá poctivě, mívá zlaté dno, jak praví přísloví, ovšem nejde tu ani tak o cenný kov, jako spíše o dobrý pocit a smysluplně prožitý život. S takovými lidmi se pak lépe jedná v podstatě o všem a nezřídka se stává, že si vybudujete mezi sebou pevná přátelství na celý život.